Kapat
Tüm İçerikler 0

Yeni internet dönemi

1 mayıs itibari ile BTK tarafından hayata geçen AKK (Adil Kullanım Kotası) için ilk düzenleme.

 Erişim hızında tüketici gözünde, şeffaflık sağlama ve veri indirme hızının iyileştirilmesi amacıyla hazırlanan adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin hazırlanan düzenleme bugün yürürlüğe girdi.

 

Teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli hale gelmesi üzerine Adil Kullanım Noktası (AKN) sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi önemli boyut kazandı.

Bu bağlamda, limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflık sağlanması için 1 Mayıs itibarıyla kademeli geçiş yapılmış olacak. AKN olan paketlerde 02:00-08:00 saatlerinde internet kullanımları kotaya dahil edilmeyecek. Ve paketlerde sunulan kotaya ulaşıldığında AKN sonrası hız değerinin düşüşünden gelen şikayetler için de bir iyileştirilme yapıldı.

 Mobil internet erişiminde, işletmeciler tarafından farklı seviyelerde AKN sonrası hız değerleri uygulanıyor. BTK aldığı kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Bugün uygulanmaya başlandı.

Sabit geniş bant hizmetlerde ise AKN’li paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanırken, bu düzenlemede paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi.

 

Böylelikle , 16 Mbit/s hızında AKN’li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı 5Mbit/s olurken aboneler bu hızı kullanırken fatura donemi sonuna kadar internet hizmeti kullanabilecek.

AKN uygulamasının tamamen kaldırılması gibi bir bilgi de mevcut. Verilen tarih ise 31 Aralık 2018 olacak.