Kapat
İnternet 2

Whatsapp Durum Özelliği Snapchat’ten Popüler Hale Geldi

Facebook, 2017’nin ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Paylaştığı bilgiler arasında en dikkat çeken madde ise Whatsapp uygulamasında Snapchat’ten kopyaladığı ve Şubat ayında kullanıcılarına sunduğu “durum” özelliğinin Snapchat’i sollamış olması. Günlük olarak 175 Milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan Whatsapp durum özelliği, 161 Milyon günlük kullanıcı sayısı bulunan Snapchat’i solladı.

Çok kısa bir süre içerisinde adeta klonladığı bir uygulamayı geride bırakmış olan Whatsapp durum özelliği, gelen tepkilere rağmen istatistiklerini büyütmeye devam ediyor. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 1,2 milyar kullanıcıya sahip Whatsapp, durum özelliğini aktif kullanıcılarının %15’ine ulaştırmış durumda olduğu görülebiliyor. Whatsapp durum özelliği Snapchat ile birebir olarak, yapılan paylaşımın 24 saat sonra siliyor.

Çok Hızlı Büyüyor

Facebook şirketi, Snapchat’in hikayeler özelliğini bütün uygulamalarına eklemiş durumda. Messenger, Instagram, Facebook uygulama ve platformlarında ana sayfada gösterilen bu özellik, Whatsapp uygulamasında ise ana sayfada gösterilmiyor. Bu duruma rağmen kısa bir zaman içerisinde 1.75 Milyon aktif kullanıcıya ulaşmış olması ise bu rakamın önemini arttırıyor.

Snapchat hikayeler özelliğini taklit eden başka bir Facebook platformu Instagram ise geçen ay 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Yapılan açıklamada, Messenger Day ve Facebook Hikayeler hakkında ise bilgi verilmedi.