Kapat
İnternet 0

Mobil Reklamda iOS Fark Attı

MMA Türkiye’nin yapmış olduğu, Mobil Reklam Araştırma Raporu yayınlandı. Raporda en dikkat çeken madde ise, iOS platformunun, Android platformuna göre 2 kattan daha bir reklam bütçesi ile yayın yaptığını dile getiren madde oldu. Yani mobil uygulamalarda gösterilen reklam harcamalarının %69’u iOS, %31’i ise Android cihazlarda yapılıyor.

Yine MMA Türkiye’nin desteği ile başka bir kurumun yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında 122 Milyon TL’lik bir mobil reklam harcaması yapıldı. Yapılan bu 122 Milyon TL’lik harcamaya karşılık ise 22,3 Milyar reklam gösterimi yapıldı. Fakat bu rakamlara Twitter, Youtube, Google ve Twitter gibi devlerin bu raporlamalarda dışarıda tutulduğunu da belirtmekte fayda var.

89.1 Milyon TL’lik bir bölümünün ise özel reklam içerikleri ile harcandığı, yine aynı raporda yer alan başka bir veri. Harcanan bu rakama karşılık ise 6,7 Milyarlık bir gösterim elde edildi. Özel reklamlar ise, mobil uygulama sahipleri ile birebir görüşerek alınan reklam alanlarını tabir etmektedir. Bu yolla reklam verenler, kendi hedef kitlelerini daha minimize ederek bir çalışma yapabiliyorlar.

Programatik sistemler olarak isimlendirilen reklam çalışmalarında ise, hedef kitle, reklam gösterim sayıları gibi işlemlerin bilgisayarlar tarafından yapılıyor. Bu sistemlere en basit olarak “Adwords” örnek olarak verilebilir. Programatik sistemlerde ise geçtiğimiz yılda 32,9 Milyon TL’lik bir reklam harcaması sonucunda, 15,5 Milyar reklam gösterimi yapılmış durumda. Mobil reklam verenlerin sektörlerinin de araştırıldığı rapora göre, %24’lük bir kısım telekomünikasyon sektörüne ait.

Telekomünikasyon şirketlerini ise %6 ile otomotiv, %5 ile kozmetik, %4 ile gıda ve %3’lük bir oran ile tekstil sektörleri izlemekte.