Kapat
Tüm İçerikler 0

Google ve Facebook Dolandırılmış

Teknolojinin gelişimi ile adeta bir “kara” sektör haline gelen siber dolandırıcılık, dünya teknoloji devlerine bile zarar açabilir hale geldi. Amerika Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre geçen ay Asyalı bir kişinin üzerinden 10 Milyon dolarlık bir siber dolandıcılık gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı dolandırılan şirketlerin isimlerini açıklamadı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir Fortune Kaynaklı haberde bu şirketlerin Facebook ve Google olduğu iddia edildi. 100 Milyon dolarlık bir vurgun yapan Lityanyalı Evaldas Rimasauskas, Asya kıtasında hizmet veren bir tedarikçi şirketin, email, fatura ve şirket içi damgalarını taklit ederek Facebook ve Google devlerini 2013 yılında dolandırmayı başardı.

Facebook basın sözcüsü yaptığı açıkalamada, dolandırıcılığın anlaşılması üzerine transfer edilen paranın bir kısmını kurtarılabildiği, açılmış olan soruşturma için ise ABD güvenlik güçleri ile koordineli olarak iş birliği yaptığını söyledi.

Google şirketi de Facebook’un yaptığı açıklamaya benzer bir açıklama yaptı. Dolandırıcılığın farkedilmesinin hemen ardından yetkililere haber verildiği ve iş birliği ile çalışmaya başlandığı vurgulandı.

Siber suçların artık Google ve Facebook gibi dünya devi olan şirketleri bile etkilediğini, hatta dolandırıldığını öğrenmek ise insanlar arasında kişisel verilerinin güvenliği endişesi yaratması kaçınılmaz.