Kapat
Bilim 2

BlaBlaCar’dan Yeni Uygulama

Şehirlerarası yolculukları bambaşka boyutlara taşımayı hedef haline getirerek yayın hayatına başlayan BlaBlaCar uygulaması, kısa mesefali olan yolculuklara yönelik kullanılmak üzere BlaBlaLines adlı yeni bir uygulama yayınladı.

BlaBlaCar uygulamasından ayrı olarak kullanıma açılan yeni uygulama, aralarındaki mesafeler kısa olan iki şehir arasında sürekli yolculuk yapan kişileri hedef alıyor. Görev icabı her gün yakın bir şehre gidip gelen çalışan ya da kişilere hitap eden BlaBlaLines, alışılagelmiş yolculuk tüleri olan tren ve otobüse alternatif olmanın peşinde. Yolculuk için sisteme giriş yapan kişiler gideceği güzergahı seçiyor. Daha sonra sistem otomatik olarak oluşturduğu duraklar beliriyor. Kullanıcı uzun süreli olarak sehayat edeceği için planlama yapması BlaBlaCar’a oranla daha kolay hale geliyor.

BlaBlaCar’ın CEO’su Frederic Mazella yaptığı açıklamada, yeni hizmete giren uygulamanın ilk olarak Fransa özelinde kullanılabileceği bilgisini paylaştı. Fransada ise sitem 50 KM ile sınırlı olarak kurulmuş durumda. Şu aşamada yolcuların ödemelerini araç sahibine nakit olarak yapacaklarını ve bu hizmetten komisyon almayacaklarını duyurdu. Fransa’daki yerel yönetimlerin de desteğini almak için gerekli girişimlerin başlatıldığıda alınan bilgiler arasında. Zira bu uygulamanın Fransa’daki yerel yönetimlerinde üzerlerinden bir nebze olsun yük alacağı konuşuluyor.

Şuan sadece Androis işletim sisteminde bulunan BlaBlaLines, yakında iOS app’inin de yakında yayına alınacağı ve Fransa’nın hemen hepsine kullanıma açılacak. Daha sonra Avrupa ülkelerine yayılacağı beklenen uygulamın ülkemize ne zaman geleceği bilgisi ise henüz bilinmiyor.

Kendi sektöründe dünyanın en büyük girişimi oln BlaBlaCar, 40 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Aylık ise ortalama 4 Milyon yolculuğa araclık etmekte.