Kapat
İnternet 0

Bitcoin Rekor Değere Ulaştı

Sanal para birimi olan Bitcoin,  bir süredir hızını hiç kesmeden yükseliyordu. Bu yükselişin sonunda ise tüm zamanların en yüksek değere ulaşarak rekor kırdı.

Hali hazırda, bankalar, ülkeler ve finans kuruluşlarının tanımadığı para birimi Bitcoin, sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde alışveriş sitelerinin yatırımları ile oldukça popüler bir para birimi oldu.

2017 yılının ilk günlerinde 1 BTC’nin 4.000 TL civarlarında bir değeri vardı. Dün ise rekor bir seviyeye gelen sanal para birimi, 3 Mayıs günü 5.200 TL seviyelerine çıktıktan sonra 4 Mayıs günü saat 22:00 sularında ise 5.600 TL’lik bir seviyeye ulaştı.

Kısaca 4 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık olarak 1.600 TL’lik bir değer artışı ile bütün beklentilerin dengesini bozdu. Herhangi bir ekonomik sisteme direkt olarak bağlı olmaması, insanların özgür bir biçimde ellerindeki Bitcoinlerin değerlerini biçebiliyor olması bu artışın temel sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

Uzmanların görüşlerine göre; birçok ülkede uygulanan ekonomik kısıtlamalar sermaye sahiplerini tedirgin ediyor. Durumun böyle olmasından ötürü ise, herhangi bir ülke ya da kuruluş tarafından destek görmeyen Bitcoin’in insanlar için cazip hale geldiğini, Bitcoin yatırımcılığının ise yıllar önce başladığını belirtiliyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin para birimini kullanmak için ilk olarak bir sanal cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra bu cüzdan uygulamalarını kullanacak başka kullanıcılardan ya da şirketlerden Bitcoin alınabiliyor.